“Türk Dış Politikasına 15 Temmuz 2016 Darbe Girişiminin Etkileri” konulu konferans gerçekleştirildi

Doç.Dr. Arif BAĞBAŞLIOĞLU

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Fakültemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Arif BAĞBAŞLIOĞLU tarafından “Türk Dış Politikasına 15 Temmuz 2016 Darbe Girişiminin Etkileri” konulu konferans gerçekleştirildi. KYK Terzioğlu Kız Öğrenci Yurdu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Vekili Prof. Dr. Süha Özden, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Ali Bal, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Erkul, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı.

 

            Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından öğretim üyemiz Doç. Dr. Arif BAĞBAŞLIOĞLU “Türk Dış Politikasına 15 Temmuz 2016 Darbe Girişiminin Etkileri” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

 

            “15 Temmuz Türk Milletinin, ülkesinin geleceğine kendi karar verme yetkisine sahip çıktığı bir gündür. Bu bağlamda 15 Temmuz; demokrasi mücadelesini destekleyen tüm vatandaşların, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin zaferidir” diyerek sözlerine başlayan Doç. Dr. BAĞBAŞLIOĞLU, Türk dış politikasının nasıl oluşturulduğu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dış politikamızın nasıl bir yol aldığı ve dış politikamızdaki temel gündem maddeleri konularında bilgiler aktardı.

            Doç. Dr. BAĞBAŞLIOĞLU; 15 Temmuz’un, darbe girişimlerine karşı toplumsal desteğin sürdürülebilir kılınması açısından iç ve dış kamuoyunda farklı boyutlarıyla tartışılması gereken bir olgu olduğunun altını çizerek; “Bölgesinde demokratik geleneğin önemli bir temsilcisi olan Türkiye ve Türk Milleti ferasetle, cesaretle, kendisini yönetenlerin de feraseti ve cesaretiyle 15 Temmuz 2016’da bu isyan ve işgal girişimini engelledi. Allah bu güzel millete bir daha bu günleri yaşatmasın” dedi.

            Soru-cevap bölümü ile devam eden konferans sonunda Doç. Dr. Arif BAĞBAŞLIOĞLU’na Rektör Vekili Prof. Dr. Süha Özden tarafından hediye takdiminde bulunuldu.