Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı fakülte toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Erkul, dekan yardımcıları ile akademik ve idari personel katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Dekan Prof. Dr. Hüseyin Erkul yaptı. Prof. Dr. Erkul konuşmasında, fakültenin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dönüşmesi için büyük emek veren Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ve ÇOMÜ yönetimine teşekkür ederek fakültenin akademik, idari kadroları, bilimsel çalışmaları, projeleri, sosyal etkinlikleri hakkında bilgiler verdi. Erkul, diğer kurumların yöneticileri ile gerçekleşen derslerle ilgili yapılan çalışmaları aktardı ve fakültenin yurtdışı bağlantılarını anlattı. 

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, kendisinin de bir Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olmasından dolayı toplantıda bulunmaktan büyük keyif aldığını söyledi. Rektör Acer, Dekan Prof. Dr. Hüseyin Erkul ve yönetimine teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları aktardı: 

Türkiye’de az sayıda Siyasal Bilgiler Fakültesi olması üniversitemiz açısından çok kıymetli bir şey. Daha önceki dönemde de fakültenin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dönmesi için çabalamıştık sonunda fakültemizin hakkını vererek, ismini değiştirip, içeriğini de doldurarak eğitim öğretim faaliyetlerine başlamasını sağladık. Hatta bugün doktora programlarını açma konusunu konuşur hale geldik.

İnsan Kalitesini Artırmak Şart!

İyi eğitim öğretim, akademisyen kalitesiyle alakalıdır. Ülke olarak, üniversite olarak yapmamız gereken en önemli unsur insan kalitelisini artırmaktır. Biz ne kadar alt yapıyı hazırlarsak hazırlayalım, insan kalitesini artırmadığımız takdirde başarıyı yakalamamız mümkün değil. İnsan kalitesini ne kadar artırırsak, teknolojik, bilimsel, toplumsal kalkınmayı o kadar sağlarız. Buraya getirdiğimiz doğru bir insanın yaratacağı etkiyi başka hiçbir şey sağlayamaz. Bu sebeple son 2 yılda büyük bir çaba harcayarak özenle akademik kadrolarımızı tamamladık. Siyasal Bilgiler Fakültesi akademisyenlerini seçerken çok dikkatli ve özenli davranıyoruz. Hedefimiz bu fakülteyi İngilizce eğitim veren bir fakülteye dönüştürmek. Bu fakülteden beklentimiz sadece eğitim öğretim faaliyeti gerçekleştirmesi değil. Türkiye’nin içeride ya da dışarıda yaşadığı sorunlarda kaliteli araştırmalar, bilimsel ve somut tartışmalar yapabilmesi, ülke için bir şeyler söyleyebilecek, iç ve dış meseleleri konuşabilecek akademisyenleri çıkarması da Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin sorumlulukları arasında. Sosyal bilimler de araştırma çok önemli.

Balkanlar ve Ege Araştırmalarında Aranan Üniversite Olmalıyız

Bulunduğumuz coğrafyada söz sahibi olan bir fakülte olmamız gerekiyor. Özellikle Balkanlar konusunda en çok araştırma yapan, en çok bilinen, en ses getiren söylemlere sahip üniversite olmamız şart. Bu bir hayal ama gerçekleşmesi mümkün bir hayal. 1950’li yıllarda kötü araba yapmaya devam etmiş olsaydık bugün en iyi arabayı yapan ülke olabilirdik. Hayaller için en önemli adım kararlılık ve ısrarlı olmaktır. Bu nedenle Balkanlar ve Ege araştırmalarında ısrarcı olursak bugün değil belki ama 10 yıl sonra istediğimiz noktaya gelebiliriz. 

ÇOMÜ Siyasal Bilgiler Fakültesi Yurtdışı Çalışmalarına Ağırlık Vermeli

Yurtdışından akademisyenler getirmeli, kendi akademisyenlerimizi ve hatta öğrencilerimizi yurtdışına göndermeliyiz. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin gücü, Biga İktisadi ve İdari Bilgiler Fakültesi’nin araştırma gücü ile birleşirse ulusal ve uluslararası arenada sosyal bilimleri en iyi araştıran üniversite olabiliriz. 

Rektör Prof. Dr. Acer, fakülte akademisyenlerinden Balkanlardaki üniversitelerle işbirliği gerçekleştirmelerini istedi. Acer, projelerin daha da artırılması konusunda önerilerde bulunduğu konuşmasında bölgenin araştırılmasının öneminin altını çizdi. Araştırma konusunda her türlü desteğin ÇOMÜ tarafından sağlanacağını belirten Acer: “Siz yeter ki Balkanlarda araştırma yapmak için bir yola çıkın, yol boyunca istediğiniz her imkânı sunmaya hazırız” dedi. 

Toplantı, akademisyenlerin önerileri ve soru cevap bölümüyle sona erdi.