Fakültemiz Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Akademik Kurul Toplantısı

Fakültemiz Akademik Kurul Toplantısı Rektörümüz  Prof. Dr. Yücel Acer, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Görün, Dekanımız Prof. Dr. Hüseyin Erkul ile akademik ve idari personelimizin katılımı ile 28.02.2018 tarihinde gerçekleşti. Fakültemiz toplantı salonunda gerçekleşen Akademik Kurul toplantısı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Dekanımız Prof. Dr. Hüseyin Erkul’un açılış konuşmalarıyla başladı. Dekanımız Fakültemizde 22 öğretim elemanı, 8 idari personel ve 1132 öğrenci olduğunu, tamamlanan ve tamamlanması planlanan  akademik çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. Dekanımız Prof.Dr. Hüseyin ERKUL yeni açılacak olan yüksek lisans ve doktora programları ile ilgili bilgiler aktardı.

            Rektörümüz Prof.Dr. Yücel ACER, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencisi sayısıyla övünen bir üniversite olmamız gerektiğini vurgularak,  ‘’Türkiye’de yüksek lisans ve doktora programlarının gücünün arttırılmasının çok önemli olduğunu,   Türkiye’nin yükseköğretimde kalite çalışmalarında da yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısının ve mezun sayısının arttırılmasının önemli bir unsur olduğunu, Bu bağlamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak, yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısıyla övünen bir üniversite olmamız gerektiğini, bu yüzden yeni açılan programları çok önemsediğini ve desteklediğini belirtmiştir.

            Rektörümüz Prof.Dr. Yücel ACER, Üniversiteleri pek çok göstergeye göre değerlendiren University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı sıralamasında Üniversitemizin  toplam puan değerlendirmelerinde 34. sırada yer aldığını, Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversite ve en iyi üniversite başlıklarıyla, öğrenciler arasında yapılan anketlere göre son 3 yılda sürekli basamak atlayarak daha iyiye gittiğini,  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde huzur ortamını koruma mücadelesiyle beraber iyi niyetli çalışmaların devamı halinde  Üniversitemizin 5 yıl sonra Türkiye’nin en iyi ilk 15 üniversitesi arasında yer alabileceğini,  Üniversitemizin başaramamak için hiçbir mazeretinin olmadığını belirtmiştir.

            Rektörlümüz Prof.Dr. Yücel ACER konuşmalarının devamında, Tükiye’de  üniversite ve yükseköğretim üzerine araştırmalar yapan ilk ve tek bağımsız araştırma laboratuvarı ÜniAr’ın yaptığı çalışma kapsamında iletişim alanında üniversitemiz İletişim Fakültesi’nin birinci olduğunu dile getirmiş,  YÖK’ün yeni başlattığı doktora burslarında ise bu sene 6 farklı alanda, toplam 12 doktora öğrencimize burs sağlandığını, bu gelişmelerin kaliteyi gösteren rakamlar olarak üniversitemizin iyiye gittiğinin bir göstergesi olduğunu,bütün bu güzel gelişmelerin ve ilerleyişin devam etmesi için akademisyenlerden beklentilerinin büyük olduğunu vurgulamıştır.  

 

            Akademik kurul toplantısı, dilek ve temennilerin alınması ile son buldu.