15 Temmuz’un Teo-Politik Anatomisi Konulu Panel Gerçekleşti

"15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ile İrtibatlı veya İltisaklı Akademik Personele Uygulanan İdari soruşturmaların Kamu Hukuku Açısından İrdelenmesi"

          15 Temmuz’un Teo-Politik Anatomisi Konulu Panel, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Amfisinde gerçekleşti. Panele, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden, Genel Sekreter Sami Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç, akademik ve idari personel, Çanakkale protokolü ve davetliler katıldı.

            Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşması yapan Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Erkul, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından irtibatlı ya da iltisaklı  akademik personele uygulanan idari soruşturmaların kamu hukuku açısından irdelenmesi konularında bilgi verdi.

            Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç ise ülkemizin beka meselesi haline gelmiş olan darbe girişiminin sebepleri, FETÖ’nün yapısı ile devlet içerisindeki yapılanmasını anlattı.

            FETÖ’nün cemaatten terör örgütüne dönüşümünü anlatan Prof. Dr. Şevket Yavuz, “FETÖ, Türkiye’de var olan bir olgu olması yanında küresel bağlamda yabancı istihbarat örgütlerinin de kullandığı bir terör yapısıdır” dedi. FETÖ’nün rolü ve asıl amaçları hususunda genel bilgiler veren Prof. Dr. Şevket Yavuz’un sunumunun ardından, panel hediye takdimiyle sona erdi.